WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Wydział I Cywilny
z dnia 24 października 2008 r.
I A Ca 789/08

Przetarg cywilny (umowny)
Dyskryminacja podmiotu zagranicznego
Zasada swobody umów



1. Swoboda wyboru kontrahenta polega między innymi na możliwości żądania spełnienia przez oferentów warunków, które nie są wymagane przepisami prawa. Organizator przetargu prywatnego mógł swobodnie ukształtować warunki przystąpienia do przetargu, zaś uzależnienie przyjęcia oferty od posiadania przez oferenta zezwolenia wydanego w trybie ustawy o odpadach i odrzucenie oferty podmiotu, który warunki specyfikacji zaakceptował, ale ich nie spełnił, w żadnym zakresie nie podlega kwalifikacji jako wpłynięcie przez organizatora na wynik przetargu w sposób sprzeczny z prawem.


2. Argument powoda, który prowadzi działalność na terenie Niemiec i dysponuje analogicznym zezwoleniem na podstawie przepisów prawa niemieckiego, że ustalony przez organizatora przetargu warunek przedłożenia zaświadczenia wydanego na podstawie ustawy o odpadach był dla niego niemożliwy do spełnienia, ponieważ nie prowadzi on działalności polegającej na gospodarce odpadami na terenie Polski, nie zasługiwał na uwzględnienie, gdyż niemożliwość świadczenia w rozumieniu art. 387 k.c. musi mieć charakter obiektywny i oznacza takie świadczenie, którego nie jest w stanie spełnić żadna osoba.
Warunek odzyskania przedłożonego zezwolenia w trybie ustawy o odpadach został spełniony przez innych uczestników przetargu, nie może więc zostać uznany za obiektywnie niemożliwy w rozumieniu art.387 k.c.


3. Skutki nie spełnienia przez uczestnika zaakceptowanych wcześniej warunków przetargu nie mogą obciążać organizatora przetargu oraz jego pozostałych uczestników, w szczególności zaś podmiotu, którego oferta została wybrana i z którym organizator zawarł umowę.



4. Zasada swobody umów stanowi, iż strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, tak aby jego cel lub treść nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zasada ta obejmuje zarówno wolność w kształtowaniu treści stosunku prawnego, jak również wolność samego kontraktowania tj. swobodę decyzji o zawarciu lub niezawarciu umowy, trybu zawarcia umowy (oferta, aukcja, przetarg) oraz wyboru kontrahenta.