WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie - Wydział I Cywilny

z dnia 18 listopada 2004 r.

IC 803/02

 

Odstąpienie od umowy o wykonanie robót budowlanych

Wykładnia umowy

 

1. Stosownie do postanowień art. 656 § 1 k.c. w zw. z art. 636 § 1 k.c. w sytuacji, między innymi, gdy wykonawca wykonuje roboty budowlane w sposób sprzeczny z umową inwestor może wezwać go do zmiany sposobu wykonywania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu inwestor może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonywanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy.

 

2. Art. 65 k.c. określa bardzo ogólnie sposoby wykładni poprzez wskazanie zasadniczych dyrektyw: przy tłumaczeniu oświadczeń woli jest to kryterium zasad współżycia społecznego i ustalonych zwyczajów w kontekście okoliczności towarzyszących złożeniu oświadczenia woli. Kryterium zasad współżycia społecznego oznacza potrzebę tłumaczenia oświadczeń woli z zachowaniem zasad etycznych i moralnych przestrzeganych w społeczeństwie.

 

3. Celem wykładni jest zrozumienie rzeczywistej treści działania danej osoby zmierzającego do wywołania skutków prawnych. Wykładnia przedmiotowego pisma nie może być oderwana od okoliczności faktycznych towarzyszących jego powstaniu oraz nie może pomijać faktu, że zostało zredagowane przez osobę nie będącą fachowym pełnomocnikiem.

 

4. Konsekwencją skutecznego odstąpienia od umowy jest wygaśnięcie stosunku prawnego ze skutkiem ex tunc, tak jakby umowa w ogóle nie została zawarta. Odstąpienie od umowy kształtuje nowy stan prawny pomiędzy stronami w ten sposób, że od chwili jego złożenia umowa wzajemna przestaje je wiązać, strony nie są już obustronnie wobec siebie zobowiązane do świadczeń przewidzianych w umowie, a to co ewentualnie świadczyły już wcześniej, podlega zwrotowi.