WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

NEWSLETTER 19/2011

Komentarze

 

AGENCJE ZATRUDNIENIA - POZYSKIWANIE I UDOSTĘPNIANIE PRACOWNIKÓW, RÓWNIEŻ DO PRACY ZA GRANICĄ

 

Otwarcie rynku pracy Unii Europejskiej dla najmłodszych państw członkowskich sprawiło, że zagraniczni pracodawcy coraz chętniej korzystają z pracy obywateli tych krajów unijnych.

 

W Polsce pozyskiwanie i udostępnianie pracowników, organizowanie i tworzenie warunków ich pracy w państwach unijnych, także jako pracy tymczasowej, powierzono agencjom zatrudnienia. Agencje zatrudnienia mogą działać jako agencje pośrednictwa pracy, agencje pracy tymczasowej lub agencje poradnictwa zawodowego.

 

Dzięki działalności agencji zatrudnienia możliwa jest harmonizacja interesów zagranicznych pracodawców z potrzebami polskich obywateli, zainteresowanych pracą za granicą.

 

Agencje pośrednictwa pracy zajmują się udzielaniem pomocy poszukującym pracy w uzyskiwaniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. W szczególności agencje pośrednictwa pracy zajmują się kierowaniem osób do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, inicjowaniem i organizowaniem kontaktów pomiędzy osobami poszukującymi pracy zarobkowej a pracodawcami, udzielaniem pomocy osobom w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach oraz pozyskiwaniem i upowszechnianiem ofert pracy. Opłaty z tytułu prowadzonej działalności w zakresie pośrednictwa agencje pośrednictwa pracy pobierają od pracodawców, a od osób kierowanych do pracy mogą jedynie żądać pokrycia faktycznie poniesionych przez agencję kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą, w tym m.in.: opłat za dojazd i powrót osoby skierowanej.


Agencje pracy tymczasowej z kolei, zajmują się zatrudnieniem pracowników tymczasowych i udostępnianiem ich za wynagrodzeniem innemu podmiotowi (tzw. pracodawcy użytkownikowi) na jego rzecz i pod jego kierownictwem. Pracę tymczasową jest praca polegająca na wykonywaniu przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie zadań: o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe lub których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. Maksymalny okres wykonania pracy tymczasowej dla jednego pracodawcy użytkownika wynosi 18 miesięcy w okresie 36 miesięcy.

 

Agencja pracy tymczasowej ma status pracodawcy, musi więc prowadzić dokumentację kadrowo-płacową, wypłacać wynagrodzenia pracownikom, rozliczać składki ZUS, naliczać podatki i inne opłaty oraz przestrzegać pozostałych formalności związanych z bezpośrednim zatrudnianiem pracowników.

 

Agencje doradztwa personalnego zajmują się świadczeniem usług na rzecz pracodawców, wskazują źródła i metody pozyskiwania kandydatów na określone stanowiska pracy, weryfikują kandydatów na zlecenie pracodawców pod względem oczekiwanych kwalifikacji i predyspozycji, prowadzą analizy zatrudnienia u pracodawców, określają kwalifikacje pracowników. Co do zasady pomiędzy klientem (przyszłym pracodawcą) a agencją zawierana jest umowa zlecenia. Zlecenie jest wykonane w momencie dokonania przez pracodawcę wyboru odpowiedniego kandydata i zatrudnienia go. Agencja wykonująca to zlecenie, udziela gwarancji na kandydata na określony czas. Gdyby przyjęty kandydat zwolnił się lub został zwolniony, agencja jest zobowiązana do przedstawienia nowego kandydata na własny koszt.

 

Przedmiotem działalności agencji poradnictwa zawodowego jest udzielanie pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, udzielanie informacji niezbędnych do podejmowania decyzji zawodowych np. o zawodach, rynku pracy, możliwościach szkolenia i kształcenia, prowadzenie grupowych porad prawnych.

 

Dla rozpoczęcia działalności w formie agencji pośrednictwa pracy, agencji pracy tymczasowej, agencji doradztwa personalnego jak również agencji poradnictwa zawodowego konieczna jest rejestracja agencji przez marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji i uzyskanie certyfikatu (za wydanie którego pobierana jest opłata w wysokości 200 zł). Nie wymaga wpisu do rejestru świadczenie w/w usług przez przedsiębiorców zagranicznych posiadających uprawnienia i prowadzących zgodnie z prawem działalność w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw, które mogą korzystać ze swobody świadczenia usług na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.

 

Podmiotem zamierzającym spełniać wyżej opisane usługi powinien zapewnić odpowiedni lokal przeznaczony na biuro, sprzęt techniczny umożliwiający prowadzenie działalności agencji zatrudnienia oraz personel z wykształceniem co najmniej średnim, a w przypadku agencji doradztwa personalnego oraz agencji poradnictwa zawodowego personel z wykształceniem wyższym i co najmniej rocznym doświadczeniem zawodowym na stanowisku doradcy personalnego lub zawodowego.

 

Małgorzata Majkowska

radca prawny

 

Newsletter jest dostarczany bezpłatnie przede wszystkim Klientom kancelarii Mikulski & Wspólnicy. Treść biuletynu opracowywana jest przez pracowników kancelarii i nie jest formą doradztwa prawnego.