WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

NEWSLETTER 22/2012

Komentarze

 

 

SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA SPOSOBEM NA UNIKNIĘCIE „PODWÓJNEGO” OPODATKOWANIA ZYSKU W SPÓŁKACH KAPITAŁOWYCH


Hybrydowa spółka komandytowo-akcyjna, łącząca w sobie elementy spółki osobowej i spółki kapitałowej, w dotychczasowej praktyce rynkowej nie zdobyła sobie szerokiego uznania uczestników rynku. Wprawdzie pozwala na pozyskiwanie kapitału poprzez emisję akcji, lecz częstą barierą był wymóg utworzenia kapitału zakładowego w wysokości 50 tys. zł.


Sytuacja diametralnie zmieniła się, gdy na początku tego roku w dniu 16 stycznia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę (sygn. akt II FSP 1/11), w której rozstrzygnął, iż akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych nie powinni być opodatkowani jak przedsiębiorcy i inni wspólnicy spółek osobowych, a w związku z tym nie muszą odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych lub prawnych (PIT lub CIT) w trakcie roku podatkowego. Podatek powinni zapłacić dopiero w momencie uzyskania zysku w postaci dywidendy.


Po wydaniu powyższego wyroku doszło do masowego tworzenia spółek komandytowo-akcyjnych. Tylko do października powstało ok. 1000 takich spółek (częściowo przekształconych ze spółek kapitałowych), a ich liczba wzrosła do ok. 2500. Uchwałę NSA umocniła dodatkowo wydana w dniu 11 maja 2012 r. interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów(nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125) potwierdzająca, iż obowiązek podatkowy akcjonariuszy powstaje dopiero z datą podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki.


Powodem niezwykłej popularności spółki komandytowo-akcyjnej w kontekście powyższej uchwały NSA jest optymalizacja podatkowa, jaką mogą uzyskać przedsiębiorcy na rynku polskim. Spółka komandytowo-akcyjna, w odróżnieniu od spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z tym nie dochodzi w niej do niekorzystnego zjawiska znanego w branży podatkowej jako „podwójne” opodatkowanie zysku. W spółkach kapitałowych do opodatkowania zysku dochodzi dwukrotnie – bezpośrednio, gdy zaliczki na podatek opłaca sama spółka, i pośrednio, gdy po wypłacie dywidendy podatek dochodowy płacą wspólnicy bądź akcjonariusze.


We wszystkich spółkach osobowych tylko wspólnicy płacą podatek. Zgodnie z ustawami o PIT i CIT, muszą oni płacić miesięczne zaliczki, proporcjonalnie do przysługującego im udziału w zysku spółki. Dotychczas to samo dotyczyło akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, lecz stan rzeczy został zmieniony na podstawie powyższej interpretacji. W sytuacji, gdy spółka komandytowo-akcyjna nie jest w ogóle zobowiązana do płacenia podatku, a akcjonariusze płacą podatek dopiero po wypłacie dywidendy, płatność jakiegokolwiek podatku od zysku spółki jest odroczona w czasie i to często bardzo znacznie.


Dodatkowym rozwiązaniem, z którego korzystają niektórzy przedsiębiorcy, jest obejmowanie wszystkich akcji spółki S.K.A. przez Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ). Taki zabieg prawny ma również cel stricte podatkowy. FIZ jest zwolniony z płacenia jakiegokolwiek podatku, a danina państwowa jest pobierana dopiero od zysku, gdy uczestnicy Funduszu zbywają swoje jednostki uczestnictwa. Może to sprawiać, że faktycznie podatek nie zostanie zapłacony przez wiele lat.


Pomimo wydania wspierającej uchwałę NSA interpretacji, Ministerstwo Finansów uznało, iż obecny rozwój instytucji spółki komandytowo-akcyjnej stanowi zagrożenie dla budżetu państwa oraz jest nieuzasadnionym przywilejem pewnej grupy podatników. 24 sierpnia br. Ministerstwo opublikowało projekt zmiany ustawy o podatku od osób prawnych, wedle której spółki S.K.A. miałyby również zostać objęte podatkiem CIT. To uniemożliwiłoby unikanie „podwójnego” opodatkowania przez te spółki oraz odraczanie płacenia podatku.


Szczęśliwie dla ponad 2000 spółek komandytowo-akcyjnych te radykalne zmiany, mające pozbawić je korzyści podatkowych, nie wejdą w życie w 2013 r. Ministerstwo przyznało, iż nie zdąży zakończyć procesu legislacyjnego w tym roku, a to oznacza, iż co najmniej do 1 stycznia 2014 r. spółka S.K.A. stanowić będzie bardzo atrakcyjną formę optymalizacji podatkowej przedsiębiorców.

 


Piotr Brych

aplikant radcowski

 


Newsletter jest dostarczany bezpłatnie przede wszystkim Klientom kancelarii Mikulski & Wspólnicy. Treść biuletynu opracowana jest przez prawników kancelarii i nie jest formą doradztwa prawnego.