WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

Newsletter 27/2013

Komentarze


 

 

NIEUCZCIWE KLAUZULE – NA PRZYKŁADZIE AEGON-u



AEGON Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Na Życie SA - jedno ze znanych towarzystw inwestycyjno - ubezpieczeniowych - stosuje klauzule niedozwolone w umowach ze swymi klientami (konsumentami) i nie chce się z tego wycofać.
Pozostaje tylko pozew i sąd.

I jak się okazuje -  odsetki, jakie można uzyskać w postępowaniu sądowym – w przypadku wygrania procesu – są nieraz wyższe niż obiecywane zyski z inwestycji w fundusze inwestycyjne (odsetki te wynoszą 13% w skali roku) oferowane przez AEGON.

Oszczędzanie pieniędzy w towarzystwach takich jak AEGON, może stworzyć wsparcie dla przyszłych - raczej niskich - emerytur.
Towarzystwa te chętnie zawierają umowy, przeważnie inwestycyjno - ubezpieczeniowe, prezentując wykresy wzrostu w chwili ich zawierania.
Zwykle, winno to być około 10 procent i więcej rocznie.
Po paru latach okazuje się, że mimo systematycznych wpłat, mam tyle samo, mniej lub niewiele więcej, niż w punkcie wyjścia.
Skoro to nie ma większego sensu - rozwiązuję umowę lub po prostu zaprzestaję bezsensownych wpłat.

Ale wtedy okazuje się, że istotna część tego, co wpłaciłem jako miesięczne wpłaty - jako składki regularne - zostaje zatrzymana przez towarzystwo.

W tej konkretnej sprawie AEGON zatrzymał 70% miesięcznych składek.

Jest to rzekomy zwrot kosztów rozwiązania umowy - tak zwana opłata likwidacyjna.

A to wiele tysięcy złotych!

Blisko cztery lata regularnych wpłat!

Blisko cztery lata oszczędzania!


Takie postępowanie stanowi niedozwolone działanie, zwalczane prawem.

Od około roku prowadziliśmy korespondencję z AEGON tłumacząc, że postępuje sprzecznie z prawem.
Bez rezultatu.

W dniu 1 lipca 2013 roku  złożyliśmy pozew, żądając zwrotu, naszym zdaniem bezprawnie zatrzymanych składek.

Po 9 dniach (słownie: dziewięć dni !) Sąd wydał nakaz zapłaty, nakazując zwrot całej zatrzymanej kwoty, odsetek za opóźnienie w zapłacie, kosztów procesu.

Lecz AEGON próbuje negocjować - nadal chce zatrzymać część zapłaconych składek, część gromadzonego kapitału!


Czy warto więc było sporządzić zwykły pozew, czy może pozew zbiorowy - jest nas niestety wielu, potraktowanych w podobny sposób.
Odpowiedź brzmi - zwykły pozew, nie pozew zbiorowy!
Pozew zbiorowy to wciąż nowy instrument procesowy, stwarzający trudności proceduralne.
W sprawach konsumenckich - takich jak ta przeciw AEGON -  pozew indywidualny, oparty o "pracę ręczną" - "hand made" - dał bardzo szybkie rezultaty w sądzie.

Skoro towarzystwo stosujące nieuczciwe praktyki, nie chce się z nich wycofać - nie pozostaje nic innego, jak droga sądowa.

To całkiem niezła inwestycja - tylko opłaty sądowe nie są oprocentowane - 13% odsetek za opóźnienie w zwrocie zatrzymanego kapitału w skali roku to więcej, niż można by oczekiwać w którymkolwiek banku, z którejkolwiek lokaty.

 


 

Andrzej Mikulski

 

 

AKTUALNOŚCI



Małgorzata Majkowska - wspólnik w Kancelarii Mikulski&Wspólnicy w Krakowie - kieruje procesami w sprawach dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów, w tym sprawami o zwrot należności zatrzymanych bezprawnie w oparciu o niedozwolone klauzule lub nieuczciwe praktyki. Kieruje procesami dotyczącymi zwrotu opłat półkowych pobieranych przez wielkopowierzchniowe sieci handlowe, sprawami dotyczącymi nielegalnych porozumień handlowych. Nagroda Corporate International Legal Awards 2013 została przyznana Kancelarii za jakość pomocy prawnej udzielanej między innymi w powyższym zakresie.

 

 


Newsletter jest dostarczany bezpłatnie przede wszystkim Klientom kancelarii Mikulski & Wspólnicy. Treść biuletynu opracowana jest przez prawników kancelarii i nie jest formą doradztwa prawnego.