WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

Wyrok Sądu Rejonowego w Radomiu - VII Wydział Cywilny

z dnia 26 czerwca 2009 r.

SA VII C 126/06

 

Dochodzenie roszczeń od sprawcy wypadku przez poszkodowanego mieszkającego za granicą

 

1. Obywatel austriacki poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Polsce, który otrzymał od swojego ubezpieczyciela odszkodowanie z tytułu umowy autocasco, może jako cesjonariusz na podstawie umowy cesji zawartej na terytorium Austrii, dochodzić od sprawcy szkody kwoty odszkodowani na rzecz swojego ubezpieczyciela. Zawarcie bowiem umowy cesji przez dwa podmioty austriackie na terytorium Austrii podlega reżimowi prawa obowiązującego w miejscu zawarcia umowy. Skutki takiej umowy należy zatem oceniać na podstawie przepisów ABGB (Ogólnego Kodesku Cywilnego austriackiego). W prawie austriackim dopuszczalna jest szczególna forma cesji, tzw. cesja inkasa.

 

2. Istotą cesji inkasa jest przeniesienie wierzytelności przez cedenta (austriackiego ubezpieczyciela) na cesjonariusza (poszkodowanego), w celu jej dochodzenia przed sądem, a następnie odprowadzenie cedentowi uzyskanego świadczenia. Podstawą takiej cesji (stanowiącą w tym przypadku swoistą causa) jest stosunek wewnętrzny kreowany umową zlecenia do odprowadzenia uzyskanej należności przez cesjonariusza inkasa na rzecz cedenta.

 

3. Cesjonariusz inkasa (poszkodowany obywatel austriacki) jest zatem, na podstawie umowy cesji inkasa, uprawniony do dochodzenia wierzytelności będącej przedmiotem umowy samodzielnie przed sądem, a obowiązek odprowadzenia uzyskanego roszczenia na rzecz cedenta (ubezpieczyciela austriackiego) wynika z łączącego strony cesji, wewnętrznego stosunku zlecenia. Cesjonariusz inkasa może także zbyć roszczenie osobom trzecim oraz dokonać jego potrącenia.