WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie
z dnia 18 lutego 2009 r.
I OSK 405/08


Wymogi formalne podstaw skargi kasacyjnej
Charakter prawny wystąpienia inspektora Państwowej Inspekcji Pracy



1. Podstawa skargi kasacyjnej, jak i jej uzasadnienie powinny być sformułowane precyzyjnie i jednoznacznie nie pozostawiając miejsca na niedopuszczalne domysły lub przypuszczenia. Związanie Naczelnego Sądu Administracyjnego granicami skargi kasacyjnej nie pozwala na odniesienie się do tych innych, bliżej nie określonych zarzutów.



2. Naczelny Sąd Administracyjny działając jako sąd kasacyjny nie jest uprawniony do samodzielnego konkretyzowania zarzutów lub też stawiania hipotez co do tego, jakiego konkretnego przepisu dotyczy podstawa kasacji. Jeżeli skarżący nie określił w petitum skargi konkretnych jednostek redakcyjnych wymienionych przepisów, które miał naruszyć Sąd przez ich błędną wykładnię, a oba przepisy zawierają po dwie takie jednostki (ustępy), pierwszy z nich dodatkowo cztery punkty, wówczas oznacza to, że w tej części podstawa skargi kasacyjnej nie została prawidłowo przytoczona.


3. Wystąpienie właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy jako niemające charakteru aktu władczego, a ograniczające się wyłącznie do stwierdzenia faktu naruszenia przepisów prawa pracy i wezwania do jego usunięcia w wyznaczonym terminie, nie jest decyzją administracyjną.


4. Wystąpienie nie jest również innym niż decyzja aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 Ppsa w brzmieniu z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz. U. z dnia 20 września 2002 r.).