WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

 

 

Postanowienie Sądu Rejonowego Katowice - Wschód

w Katowicach VI Wydział Gospodarczy

z dnia 26 stycznia 2015 r.

sygn. akt VI GCo 511/14/8

 

 

W postępowaniu pojednawczym sąd ustala wynagrodzenie pełnomocnika na podstawie stawki minimalnej, o której mowa w § 10 ust. 1 pkt 3 w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r., w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu.


 

1. Charakter postępowania pojednawczego

 

(...) Sąd Najwyższy (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 117/13 - dop. Kancelarii) wskazał, że postępowanie pojednacze nie powinno być utożsamiane z postępowaniem procesowym (...). Nie stanowi ono również postępowania nieprocesowego. Przemawia to za przyjęciem jednej stawki opłaty samodzielnie określonej dla wszystkich spraw, które strony mogą uregulować drogą ugody zawartej przed sądem. Wysokość stawek ukształtowana została w rozporządzeniu przy uwzględnieniu oceny nakładu pracy pełnomocnika, wyznaczonego charakterem i stopniem skomplikowania danej kategorii spraw, w zryczałtowanej wysokości.

 

 

2. Podobieństwo postępowania pojednawczego i postępowania nieprocesowego

 

Analiza przepisów rozporządzenia prowadzi do wniosku, że tylko jedna kategoria spraw została wyodrębniona według kryterium bliskiemu celowi, funkcji i swoistości postępowania pojednawczego - objęte § 10 ust. 1 pkt 3 rozporządzenie z 2002 r. sprawy z zakresu postępowania nieprocesowego, niewymienione odrębnie. Postępowanie to różni się charakterem oraz istotą działalności od postępowania procesowego, nie jest jednolite z uwagi na różnorodność spraw przekazywanych do rozpoznania w tym trybie. Wprowadzenie dla postępowania nieprocesowego jednolitej stawki wynagrodzenia pełnomocnika podyktowane było założeniem, że zmniejszony formalizm oraz postępowanie sądowe nie wymagają od pełnomocnika takiego nakładu pracy, jak w postępowaniu procesowym. Te same okoliczności występują w postępowaniu pojednawczym (...) jest to postępowanie najbliższe stosownie do § 5 (...).

 

 

3. Stawka minimalna za prowadzenie sprawy w postępowaniu pojednawczym

 

Par. 5 powołanego rozporządzenia stanowi, że wysokość stawek minimalnych w sprawach nieokreślonych w rozporządzeniu ustala się, przyjmując za podstawę stawkę w sprawach o najbardziej zbliżonym rodzaju.

W myśl par. 10 pkt 1 podpunkt 3 tego rozporządzenia stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw z zakresu postępowania nieprocesowego w sprawie niewymienionej odrębnie w wysokości 120 zł.