WILLA ANIELA

ul. Kielecka 19
31-523 Kraków
tel. (+48 12) 410 77 00
fax (+48 12) 410 77 01
office@mikulski.krakow.pl

 Polski English
Deutsch Español

Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie - Wydział II Cywilny Odwoławczy

z dnia 2 marca 2010 roku

II Cz 2182/09

 

Upadłość a zdolność sądowa spółki austriackiej


Ustalenie treści prawa obcego, skutek wykreślenia spółki austriackiej z rejestru spółek, znaczenie wierzytelności egzekwowanej dla zdolności prawnej spółki austriackiej

 

1. Sąd I instancji nie był obowiązany zwracać się do organów wymiaru sprawiedliwości Republiki Austrii, czy wierzyciel posiada nadal zdolność sądową. Sąd był jedynie obowiązany ustalić treść prawa austriackiego normującego omawiane kwestie prawne, zaś sposób jego zastosowania należał do Sądu I instancji.

 

2. Sąd podjął stosowne czynności mające na celu ustalenie treści prawa austriackiego odnośnie zachowania zdolności sądowej spółki prawa handlowego wykreślonej z rejestru. Z pisma Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Austrii z dnia 1 kwietnia 2008 r. wynika, że zdolność procesowa osoby prawnej zależy od jej zdolności prawnej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wykreślona z rejestru nie może być całkowicie zlikwidowana tak długo, jak długo dysponuje majątkiem. Tak długo też posiada zdolność prawną a co za tym idzie również do podejmowania czynności prawnych.

 

3. Wierzyciel wykazał się stosowną inicjatywą, informując Sąd o wykreśleniu z rejestru, jak również wskazując, iż dotychczas spółka nie ulega likwidacji, albowiem posiada majątek. Powyższe wyklucza zasadność argumentacji skarżącej, jakoby postępowanie egzekucyjne w przedmiotowym zakresie winno ulec umorzeniu w trybie art. 824 § 1 pkt 2 k.p.c. Wierzyciel wskazując na konkretny składnik majątkowy - wierzytelność egzekwowana - wykazał, iż w myśl przepisów prawa austriackiego dotychczas nie utracił zdolności sądowej.